Toplantılar İçin Tavsiyeler

İş hayatının olmazsa olmazı toplantılar.

Toplantıların daha verimli ve sevimli olabilmesi, dahası kendimizi de daha rahat hissedebilmemiz için nelere dikkat etmeli beraber bakalım:

  1. Toplantının ne ile ilgili olacağını toplantıya girmeden önce öğrenmeye çalışın. Normalde toplantı davetinde toplantının gündeminin, süresinin belirtilmesini bekleriz. Ancak böyle olmadığı durumlarda hazırlıksız olmamak için bilgi almaya çalışın.
  2. Toplantıya belirtilen saatten birkaç dakika önce gitmeniz yeterli olacaktır. Geç kalmamaya özen gösterin. Elinizde olmayan sebeplerden biraz geç kalmışsanız sorun değil ancak çok yoğun görünmek için özellikle geç gitmeye kasmayın 🙂
  3. Toplantı masasında kalmaya özen gösterin. Masaya oturmaktan çekinip gözleriniz en dıştaki koltukları taramasın. Toplantıyı siz açmıyorsanız baş köşeye de geçmeyin 🙂 Kurum kültürü çerçevesinde uygun bir yer seçmeye çalışın. Kimi kurumlarda hiyerarşi yok denecek kadar azdır, o zaman oturduğunuz yer sorun olmaz. Bazı yerlerde ise oldukça katıdır. Bu durumda onaylamayan, kınayan gözlerle karşılaşmamak için kıdeminize uygun olacak şekilde, en kıdemliler baş köşeye yakın olacak şekilde konumunuzu ayarlayın. Sonradan kalkıp bir yana kaymaktansa başta uygun bir yere oturmak sizi rahatlatacaktır.
  4. Toplantıda önemi şeyler konuşulmasını bekleriz. Bu sebeple muhakkak not alabilmek için gereklileriniz yanınızda olsun. Toplantı sonrasında panik halinde tarihleri, önemli ayrıntıları diğerlerine sormak zorunda kalmayın.
  5. En makbul toplantı kısa ve öz olanıdır. Çok gerekmedikçe –
    mailde özetlenebilecek ve beyin fırtınası gerektirmeyecek şeyler için örneğin- toplanmamak en iyisi olabilir 🙂
  6. Toplantı saatinin planlanan saatten pek sarkmaması
    hem toplantının verimi hem de sonrasında işlerin birikmemesi açısından oldukça önemli. Bu sebeple toplantının gündeminden pek sapmamak ve ilgisiz konulara girmemek hayat kurtarabilir.

Sizin eklemek istedikleriniz neler?

Reklam

Zeynep Yılmaz tarafından yayımlandı

Daha İyi Bir Ben'in kurucusu Paylaştıkça daha iyiye, beraberce.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: