Mülakata Hazırlık Süreci

Çok istediğiniz iş için mülakata çağrıldınız, bu aşamaya gelmeyi başardınız, yaşasın! Sizi mülakata çağırdıklarına göre onların kriterlerini iyi kötü karşılıyorsunuz demektir.

Şimdi CV ‘de bahsettiklerinizi teyit etmek isteyecekler, ayrıca işin doğasını tartışmak, ne derece uygun bir aday olduğunuzu anlamaya çalışacaklar. Bu aşamayı da geçerseniz işle ilgili ayrıntıları görüşmek ve tekliflerini yapmak için bir davet alacaksınız.

Mülakata çağrılmak önemli velhasıl. Burada top sizde. Kendinizi çok iyi anlatabilmelisiniz. Bir gösterge düşünün, ibre de tam ortada dursun. Mülakatınıza bağlı olarak bu ibre sıfıra mı yaklaşacak yoksa yüze mi? Bu size, mülakat performansınıza bağlı. Şöyle de diyebiliriz, mülakata davet edildiğinize göre büyük bir hayal kırıklığı yaratmadığınız ve sizden çok daha uygun bir aday olmadığı takdirde iş sizin. Yani işe oldukça yakınsınız!

Bu süreçteki önemli prensipleri, hazılık tavsiyelerini ele alalım:

 1. Öncelikle şunun altını çizmek isterim; eğer çağrılırsanız muhakkak mülakata gidin. Eğer çok çok kesinseniz teklif edilse dahi işi kabul etmeyeceğinize, belki bu durumda ancak hem kendi vaktinizi hem de karşı tarafın vaktini düşünerek davete icabet etmeyebilirsiniz. (Bunu da karşı tarafa nazik bir dille ifade etmeyi es geçmeyin lütfen.) Ancak bunun dışında muhakkak mülakata girmeye özen gösterin. Bazen öğrenciyken yapılır, öğrenci sınava yeterince iyi hazırlanamadıysa sınava girmez daha çok çalışıp öyle girmek istiyorum der. Ama sınava girse en azından soruları görür, sınav tecrübesi olur. Mükemmeli ararken, iyiden de kazanacağınız tecrübeden de  kendinizi mahrum etmeyin. Mülakata girme konusunda anlaştığımıza göre devam ediyorum.
 2. Başvurduğunuz işi, pozisyonu iyi araştırın. İlan metnini dikkatlice okuyun. Satır aralarını iyi yorumlayın. İşin tanımı, süresi, sorumlulukları, gerektirdiği yetkinlikler, bilgi, tecrübe,
  kime raporalama yapacağınız gibi işle ilgili tüm ayrıntılara hakim olun.
 3. Başvurduğunuz kurumu tanımaya, anlamaya çalışın. Kurumun internet sayfasını, kurumla ilgili çıkan haberleri tarayın. Kurumun hazırladığı raporları okuyun, inceleyin. Hangi sektörlerde iş yapıyor? Ne üretiyorlar? Hangi hizmetleri veriyorlar? Kapasiteleri ne? Gelecek planları ne? Yatırım planları nerelerde, hangi alanlarda? Kurum küçülmekte mi, büyümekte mi? Nerelerde faaliyet gösteriyor? Müşterileri kimler? Paydaşları, ortakları kimler? Rakipleri kimler? Sektörün, kurumun riskleri neler olabilir? Bu sektörü gelecekte neler bekliyor? Bu sektörle ilgili devlet politikası ne? Uluslararası alanda bu sektörde ne gibi çalışmalar var, ne gibi gelişmeler yaşanıyor?
 4. Mülakat öncesinde size ne sorulabileceğini ve elbette bu soruyu nasıl yanıtlayabileceğinizi düşünün. Mülakatta size ne sorabilirler  bu başlık için ayrıca bir yazı hazırladım, dilerseniz daha fazla ayrıntı için bu yazıya bakabilirsiniz. Başvurduğunuz işi, şartlarını ve kendi özelliklerinizi düşünün. Sizin şartlarınızı, özelliklerinizi düşünerek komisyon size ne sorabilir? Mülakat öncesinde bunu düşünmeye muhakkak zaman ayırın. Sorulara hazırlıksız yakalandığınız zaman mülakat esnasında istediğiniz cevabı veremeyebilirsiniz. Heyecanlanabilirsiniz, bu da mülakat süresince belki performansınızı etkileyebilir. Bu riski hiç almayın.
 5. Bu muhtemel sorulara nasıl cevap vereceğinize hazırlanın. Bol bol pratik yapın. Gerekirse ayna karşısında çalışın. Tekrar tekrar cevaplarınızın üstünden geçin. Size yardımcı olabilecek birileri varsa bir mülakat pratiği yapabileceğiniz bir ortam hazırlayın. Ne kadar çok pratik o kadar az hata!
 6. Siz komisyona ne sormak istersiniz? Belki fırsat olmaz sorunuzu soramazsınız ancak size “sizin bize sormak istediğiniz bir soru var mıydı?” diye sordukları zaman bu soruya da hazırlıksız yakalanmayın. Kafanıza takılan; işi, alacağınız sorumluluğu, bu sorumluluğun barındırdığı riskleri daha iyi anlamanızı sağlayacak hem de bakış açınızı, değerlerinizi, beklentinizi yansıtacak birkaç soru hazırlayabilirsiniz.
 7. Daha önceki mülakatlarınızı düşünün. Kendinizi değerlendirin. Herhangi bir eksiğiniz var mıydı? Hangi kısımlara daha çok ağırlık verebilirsiniz? İşe seçilmediğiniz mülakatlarınızın ardından imkanınız olursa kendiniz için yorumlarını, tavsiyelerini isteyin. Vakit ayırabilirlerse hangi konuda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini size bildirmeleri sizin için harika bir kazanım olur.
 8. Mülakat için uygun kıyafetler tercih edin. Uygun kıyafetten kasıt ne olabilir? Eğer soru işaretiniz varsa, aklınızda genel bir fikir yoksa, bahse konu kuruma/firmaya bir öğle arasında uğrayıp, kapıda bekleseniz de olur, çalışanlar ne giyiniyor gözlem yapabilirsiniz. Genel olarak kamuda takım elbise giyinilir. Özel sektörde bilişim sektörü dışında yine takım elbise tercih edilir. Sivil toplum örgütleri, üniversiteler ise biraz daha esnek tercihler yapabilirler.
 9. Mülakat heyecanınıza bir yenisini daha eklemeyin. Hava koşullarını, trafiği, fiziksel şartlarınızı düşünerek istenen saatte istenen yerde olun. Size verilen randevu saatinden on beş dakika kadar önce mülakat yerinde olabilirsiniz. Belki biraz heyecanınız yatışır, etrafı koklarsınız. Kendileri daha da erkenden gitmenizi istemediyse on beş dakika yeterli olacaktır.
 10. Eğer mülakat internet üstünden gerçekleşecekse muhakkak bağlantınızı, kameranızı, mikrofonunuzu öncesinde test edin. Gerekli uygulamayı telefonunuza, bilgisayarınıza indirin. Bir aksilikle karşılaşmamak için öncesinde bir test görüşmesi yapın. Sessiz, sakin bir ortam seçin, mülakatta dikkatiniz dağılmasın. Arka fonunuzun sade olması sizi dinlerken dikkatlerinin dağılmamasına yardımcı olur. Ayakta veya oturarak nasıl rahat edecekseniz konumunuzu ona göre ayarlayın.
 11. En önemli husus şu ki, mülakatta ne siz kendinizi hazırlıksız, dolayısı ile başarısız hissedip motivasyonunuzu kaybedin, ne de karşı tarafa hazırlıksız, isteksiz olduğunuzu hissettirip puanınızı düşürtün. Lütfen kendi kendinizi sabote etmeyin, gerekli hazırlığı içinize sinecek şekilde yapın. Bundan sonrası onlarda:)

Mülakatınızın iyi geçmesi için gerekli hazılıkları yapmanız çok önemli. Siz yeterince iyi hazırlanın, elinizden geleni yapın. Bazen elinizden gelen yeterli olmaz, kapasitenizi biraz daha artırmanız gerekir. Buna da istekli ve hazırlıklı olun.

Şundan eminim tüm bu süreç sizi geliştirecek. Mülakat sonucunda iş teklifi almasanız dahi önemli kazanımlar elde edeceksiniz: Hem mülakat tecrübesi hem de eksikliklerinizi görme imkanı gibi.

Umuyorum mülakatlarınızda istediğiniz sonuçları elde edersiniz. İyi çalışmalar, bol pratikler!

Sizin eklemek, sormak istediklerinizi, tecrübelerinizi merakla bekliyorum.

Reklam

Zeynep Yılmaz tarafından yayımlandı

Daha İyi Bir Ben'in kurucusu Paylaştıkça daha iyiye, beraberce.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: