Yerel Yönetimlerden Ne İstersiniz?

Malum Türkiye’nin bir numaralı gündemi seçim! Seçime de az bir zaman kaldı. Dolayısı ile bu yazıyı hazırlamak için harika bir zaman!

Yeni seçilecek belediye başkanı ve ekibinden daha iyi bir toplum için neler isterim diye düşündüm ve bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Birbirini kollayan; birbirinin ihtiyaçlarını, eksiklerini gideren; birbirine destek olan eşitlikçi bir toplum inşaa edebilmek için:

 1. Üniversite kampüslerinde olduğu gibi internetin ücretsiz olduğu bir alan oluşturulsun. Herkese (genç, yaşlı, turist…) açık olacak bu alanda internet ücretsiz olarak kullanılabilecek, böylelikle evde veya cep telefonlarında interneti olmayanlar internetin sağladığı imkanlardan yararlanabilecektir.
 2. Belediyelerin her mahallede ulaşılabilir ücretsiz marketleri olsun. Böylelikle ihtiyacı olan herkes gerek temel gıda malzemelerine gerekse kişisel bakım ürünlerine (şampuan, sabun, diş macunu, pedler, tuvalet kağıtları, deodorant, jilet…) ücretsiz erişebilsin. Market düzeni olması kişilere seçme şansı verecek ve hiyerarşiyi (koli dağıtan, koliyi alan) ortadan kaldıracaktır.
 3. İkinci el kıyafetlerin, eşyaların sergileneceği ve ihtiyaç sahiplerinin bu kıyafet ve eşyalara ulaşabileceği depolar olsun. Bu ürünler aynı zamanda internet sitesinde de yer alsın. İsteyenler sipariş versin, ürünler evlerine gönderilsin.
 4. Her mahalleye insanların sosyalleşebilecekleri merkezler açılsın:
  1. İnterneti olan,
  2. Uygun fiyatlı yiyecek ve içeceklerin satıldığı,
  3. Gazetelerin, süreli yayınların yer aldığı
  4. Farkındalık artırıcı, bilgi verici eğitimlerin, seminerlerin düzenlendiği,
  5. Ders çalışmak, bir şeyler okumak isteyenler için sessiz bir alanı olan
  6. Bir kütüphanesi (dvd’ler ve kitaplardan müteşekkil) olan
  7. Egzersiz yapmak isteyenler için spor salonu olan
 5. İş sahibi olmak ve kariyer değişikliği yapmak isteyen herkesin katılabileceği meslek edindirme, girişimcilik kursları düzenlensin. Kariyer danışmanlığı verilsin. Aynı zamanda kendini geliştirmek, yeni beceriler edinmek isteyen herkes için ihtiyaç duydukları alanda kurslar açılsın.
 6. Alış verişlerini, temizliklerini, kişisel bakımlarını tek başlarına yapamayan veya ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan herkes için gönüllülerden ve ücretlilerden oluşan yardımcı bir ekip oluşturulsun. Örneğin market alış verişini yapamayan ileri yaştaki birisi için alış verişi yapacak, çocuklarına bakan bir ebeveyn için ev işlerinde yardımcı olacak, aracı ve imkanı olmayan birisini istediği yere bırakacak, bir öğrenciye derslerinde yardımcı olacak…
 7. Toplumun birbiri ile kaynaşabileceği, insanların eğlendiği meydanlar; nefes alabilecekleri, rahatlayabilecekleri parklar; çocukların oyun oynayabilecekleri geniş alanlar olsun.
 8. Hareket özgürlüğümüze ve dünyanın sürdürülebilirliğine imkan veren yeterli toplu taşıma sistemleri olsun.
 9. Geri dönüşüm kutularının sayısı oldukça yetersiz. Her mahalleye yeterli sıklıkta geri dönüşüm kutuları yerleştirilsin, böylelikle atıklar çevreci bir şekilde değerlendirilsin.

Ana fikir olarak hayata katılımımız için kolaylaştırıcı ve imkan sağlayıcı, hepimiz için eşitlikçi, kapsayıcı olsun yerel yönetimler.

Böylelikle kimse kendisini geride kalmış, yalnız, çaresiz hissetmesin.

Siz neler istersiniz?

Reklam

Zeynep Yılmaz tarafından yayımlandı

Daha İyi Bir Ben'in kurucusu Paylaştıkça daha iyiye, beraberce.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: