Kriterlerimiz Belirleyecek, Bu İlişki Yürür mü?

Bir ilişki için gerekli olgunluk seviyesine sahip olduğumuzu ve güzel bir ilişki yaşamaya niyetli olduğumuzu kabul ediyorum.

Bu kabulün üstüne ilişkiyi yapılandıralım. Acaba ilişkimiz yürür mü?

Bazı ilişkilerde gün gibi açıktır; uyumlusunuzdur, çok kafa dengisinizdir, birbirinizi tamamlarsınız, onun yanında kendinizi oldukça rahat hissedersiniz,  kendiniz olabilirsiniz, görenler sizi yakıştırır, arkadaş ortamına kolay uyum sağlarsınız, zaman su gibi akar…

Bazen de ‘…acaba…’ lar kafanızı karıştırır.

Hem fazla kabarık, kompleks olmayacak hem de yeterli gelebilecek birkaç kriterimiz olsa ve belirlediğimiz kriterlere göre karşımızdaki kişinin bize uygun olup olmayacağına karar versek fena olmaz diye düşünüyorum.

Davranışsal psikoloji karar verme süreçlerinde önce karar verip sonra düşündüğümüzü ortaya koyuyor. Bu sefer önce düşünüp ona göre karar versek, ne kendimizi ne de karşımızdakini yorsak.

Kriterlerimiz 10 civarında olsa, çok fazla değil, böylelikle bizim için en önemli konulara odaklansak. Bu kriterlere 1 ile 5 arasında puan versek, mesela herhangi bir kriterden 3’ün veya 2’nin altında kalmak direkt elenme sebebi olsa:)

Genel toplam için de aklımızda bir rakam olabilir, şu rakamın altında kalmasın diyebiliriz belki.

Bence hem zevkli olur hem de bize gerçekten fikir verebilir. Aradan zaman geçip de kendimizi boşlukta hissettiğimiz bir anda ‘…ya iyiydi aslında bir arasam mı….’ diye gönlümüzden geçirdiğimizde dönüp bu notlara bakıp ‘…yok yok aramayayım, iyiyse başkasına yarasın…’ diyebiliriz.

Sesli düşündüm ve aşağıda kendi kriterlerimi sıraladım. Bir göz atın belki fikir verebilir. Şöyle düşündüğümde ilk etapta aklıma gelenler, muhtemelen en çok önemsediklerimdir.

Sizin için önemli olan kriterleriniz neler? Üstüne düşünmek iyi geliyor, tavsiye ederim:)

(Partnerimiz bize ne kadar uygun excel sayfası )


 Göstergeler (1 ile 10 arasında puanlarsak)PartnerimizAcaba biz nasılız? 
1Sohbet edebilmek, entelektüel bir zeminde buluşabilmek

 

(Bunun için biraz ortak zevklerimizin veya ilgi alanlarımızın olması gerekebilir. Bu da bir bakıma sağlama yapmak gibi olur, eğer sohbet edemiyorsak zaten çok iyi bir partner olamayacaktır.)

   
2Çekici gelmesi, elektrik almak

 

(Beynimiz bu taramayı yeterince ustalıkla yerine getiriyor. Bize çekici gelen bir partner aynı zamanda verimli döller demektir. Genlerimiz ve beynimiz fiziksel çekime gen aktarımı gözüyle bakıyor:) Ayrıca hijyen, bakım, tarzını beğenmek de çekiciliğe katkı yapıyordur.)

   
3

İlgili olması

(ilgi alanımla, paylaştıklarımla, gündemimle, sorunlarımla, projelerimle, fikirlerimle, benimle, hayatımla ilgili olması)

   
4Birlikte iyi vakit geçirebilmek, sosyal olmak

 

Zamanın uçup gitmesi, zaman geçirmekten zevk almak, ortak zevklerin olması, beraber bir şeyler yapabilmek (kitap okumak, film seyretmek, müzik dinlemek, sergi, müze gezmek, arkadaşlarla bir arada olmak, seyahat etmek, yürüyüş yapmak)

   
5İlham alabilmek

 

Birbirinden öğrenebilmek, yeni düşüncelerle tanışabilmek, tartışabilmek, fikir alış verişi yapabilmek

   
6Sağlığına özen göstermesi, kendine bakması   
7Olmazsa olmazlar

 

Kendisine ve çevresine özenli, nezaketli, şefkatli, özverili, yumuşak huylu, nazik, cömert, olgun, anlayışlı, saygılı, sorumluluk sahibi, rasyonel, uzlaşmacı, mantıklı-iyimser, bakımlı, sorunları yönetebilen, hayat dolu, pozitif

   
8Açık fikirli olmak

 

Entelektüel, dünya insanı, açık fikirli, dogmatik değil sorgulayıcı, gelişime açık olmak

   
     
     
     
     
     
     
İlgili Diğer Yazılar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s